معرفی سایت: بانک الگوریتم های بهینه سازی تکاملی چند هدفه

http://www.matlabsite.net/images/misc/emoo_repository.png
متلبسایت – مرجع کاربران و برنامه نویسان متلب و هوش مصنوعی: در این پست قصد داریم سایتی را معرفی کنیم که مجموعه ای از معتبرترین منابع در مورد بهینه سازی چند هدفه با استفاده از الگوریتم های تکاملی را ارائه می نماید. مخزن بهینه سازی تکاملی چند هدفه یا EMOO Repository سایتی است که به همت پرفسور کارلوس کوئلو کوئلو (Carlos A. Coello Coello) راه اندازی شده است و اکنون توسط ایشان مدیریت می شود. پرفسور کوئلو یکی از افراد سرشناس در حوزه بهینه سازی چند هدفه و مقید است و الگوریتم بهینه سازی ازدحام ذرات چند هدفه یا MOPSO از ابداعات ایشان می باشد.در این پست از متلب سایت قصد داریم به معرفی مخزن EMOO بپردازیم و برخی از امکانات آن را به اختصار بیان کنیم. در کنار این موارد، به مبدأ الهام و چگونگی ایجاد این سایت نیز خواهیم پرداخت.

امروزه مخزن EMOO چیزی بسیار فراتر از یک فهرست از منابع و مراجع است. هر چند در ابتدا این سایت به منظور معرفی مراجع و منابع مربوط به بهینه سازی چند هدفه تاسیس شده بود. اما در حال حاضر، در مخزن EMOO، سایت های اینترنتی دیگر، پایان نامه های دکترا و کارشناسی ارشد، نرم افزارها و کدهای آماده، اطلاعات تماس افراد فعال و صاحب نظر در زمینه بهینه سازی چند هدفه، اخبار و رویدادهای مربوط به بهینه سازی چند هدفه (برگزاری همایش ها و کنفرانس ها)، و بسیاری موارد دیگر گنجانده شده اند. این اطلاعات، سایت مخزین EMOO را تبدیل به یک منبع بی بدیل برای محققین و دانشجویان این حوزه کرده است.

پرفسور کوئلو می گوید: “در طول دوران تحصیل در مقطع دکترا، که مشغول به نگارش پایان نامه ام بودم، همواره نسبت به فهرستی به روز و کامل از منابع و مراجع مربوط به بهینه سازی چند هدفه احساس نیاز می کردم. در آن زمان (بین سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶) فرصت کافی برای عملی کردن ایده ای که در ذهن داشتم فراهم نشد. اما نهایتا در پایان سال ۱۹۹۸ این فرصت به وجود آمد و من توانستم با استفاده از فهرستی از یکصد مرجع مربوط به بهینه سازی چند هدفه، مخزن EMOO را راه اندازی کنم.” [اینجا و اینجا]

اصلی ترین هدف از ایجاد مخزن EMOO، فراهم کردن فهرستی از آخرین مطالب منتشر شده در زمینه بهینه سازی چند هدفه بوده است. از آن زمان، در صورتی که نویسنده ای یا ناشری، امکان انتشار عمومی فایلی را فراهم کرده باشد، این فایل نیز به همراه ذکر نام نویسنده در مخزن EMOO منشر می شود.

در پایان سال ۱۹۹۹ این سایت با رشد قابل ملاحظه ای روبرو می شود و نهایتا با تلاش دست اندر کاران مخزن EMOO، سایت به چند بخش تقسیم می شود و فهرست منابع نیز در گروه هایی طبقه بندی می گردند. همچنین برای بهبود عملکرد سایت، نسخه های آینه ای (Mirror) از سایت نیز بر روی سایت چند دانشگاه و مرکز تحقیقاتی نیز فعال می گردد.

در حال حاضر قریب به ۳۰۰۰ مرجع در مخزن EMOO فهرست شده اند که شامل مقالات ISI، مقالات کنفرانسی، پایان نامه های دکترا، و گزارش های فنی می شود. در کنار مراجع تخصصی، نام، مشخصات و اطلاعات تماس حدود ۷۰ نفر از محققین فعال در حوزه بهینه سازی چند هدفه نیز ارائه شده است. همچنین لینک وب سایت هایی که حاوی اخبار یا رویدادهای مربوط به بهینه سازی چند هدفه هستند، در مخزن EMOO گنجانده شده است.

یکی از بخش های مهم این سایت، بخش نرم افزاری است که در آن کدهای آماده و نرم افزارهایی که الگوریتم های تکاملی چند هدفه را پیاده سازی می کنند، برای دانلود در اختیار مراجعین قرار داده شده اند. این بخش تقریبا شامل همه الگوریتم های تکاملی چند هدفه می باشد که البته در برخی موارد با زبان های برنامه نویسی متعددی، از جمله متلب، سی، سی شارپ و جاوا پیاده سازی شده اند.

از میان الگوریتم هایی که کد آماده آن ها در مخزن EMOO برای دانلود گذاشته شده است، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بهینه سازی گروه ذرات چند هدفه یا MOPSO
  • الگوریتم ژنتیک با مرتب سازی نامغلوب (نسخه دوم) یا NSGA-II
  • الگوریتم تکاملی مبتنی بر شدت پارتو (نسخه دوم) یا SPEA-II
  • استراتژی تکاملی با آرشیو پارتو (نسخه دوم) یا PAES-II
  • الگوریتم مرتب سازی مبتنی بر الگوی پارتو (نسخه دوم) یا PESA-II
  • الگوریتم میکرو ژنتیک (نسخه دوم) یا microGA2
همچنین در بخشی از سایت، آماری از انتشارات و فعالیت های انجام شده در زمینه بهینه سازی چند هدفه ارائه می شود که قطعا برای علاقه مندان به این حوزه کاری، خالی از لطف نخواهد بود.نشانی فعلی این سایت در ادامه آمده است. امیدواریم با معرفی مخزن EMOO در متلب سایت، گامی هر چند کوچک در راستای کمک به علاقه مندان به این حوزه کاری برداشته باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *