نگاهی آماری به روند توسعه الگوریتم رقابت استعماری

از زمان معرفی شدن الگوریتم رقابت استعماری زمان زیادی نمی گذرد. در این میان بررسی آماری روند توسعه این روش بهینه سازی، خالی از لطف نخواهد بود. از میان مستندات مرتبط با این الگوریتم که در بخش مقالات و پایان نامه ها در سایت، برخی از آنها لیست شده اند، مقالات صرفاً انگلیسی (بدون در نظر گرفتن پایان نامه ها و مقالات به زبان های دیگر غیر از انگلیسی)، مد نظر قرار گرفته و تعداد مقاله منتشر شده بر حسب سال در یک نمودار ستونی آورده شده اند.

شکل زیر نمودار تعداد مقاله در سال را نشان می دهد. لازم به ذکر است که مقالات سال 2012 مرتبط با دو ماه اول سال در نظر گرفته شده اند و با تقریب حداقلی خطی، تعداد در پنج (به جای شش) ضرب شده است تا یک تخمین حداقلی از تعداد مقاله منتشر شده در سال 2012 بدست آید و نمودار موجه تری منتشر شود. همچنین در این نمونه گیری، تنها مقالاتی مد نظر قرار گرفته اند که بطور مستقیم و به عنوان یک بخش اصلی از الگوریتم رقابت استعماری استفاده کرده اند. در این میان، مقالاتی که به این الگوریتم صرفاً بایک اشاره، در بخش منابع خود ارجاع داده اند، به همراه مقالات به زبان غیر انگلیسی و نیز پایان نامه ها مورد بررسی قرار نگرفته اند. به هر حال با اینکه این نمودار تنها محدود به دسته خاصی از مستندات منتشر شده در مورد این الگوریتم است، اما این دسته آنقدر بزرگ می باشد که بتواند روند توسعه این روش بهینه سازی را مدلسازی کند.
آنچه در این میان قابل توجه است، روند نمایی رشد و توسعه این الگوریتم می باشد. با اینکه تا سال 2009 عملاً در دسته مورد بررسی، در مجموع کمتر از 20 مقاله در عرض سه سال در مورد این الگوریتم نوشته شده است. اما به یکباره در سال 2010 با شناخته شدن این الگوریتم، با استفاده از آن، نزدیک به 50 مقاله منتشر شده است. این روند در سال 2011 با انتشار نزدیک به یکصد و پنجاه مقاله ادامه پیدا کرده است. در سال 2012 نیز تنها در عرض دو ماه اول سال نزدیک به 50 مقاله منتشر شده است (پیش بینی حدود 300 مقاله در این سال). روند نمایی استقبال از این الگوریتم، میزان اعتماد جامعه علمی به آن را به خوبی نشان می دهد. به گونه ای که این الگوریتم، امروز تبدیل به شناخته شده ترین روش جدید بهینه سازی و جدید ترین روش شناخته شده بهینه سازی شده است.
پایان متن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *